42 դպրոցը հիմնադրվել է 2013 թվականին Ֆրանսիայում։ Կրթական ծրագիրը հիմնված է «հասակակից» մանկավարժական մեթոդի վրա, որի շնորհիվ ուսանողները լուծում են իրական առաջադրանքներ, իրականացնում գործնական նախագծեր և ինքնուրույն կառավարում իրենց ուսումնական ուղին: Այս մեթոդով շրջանավարտների ավելի քան 95 տոկոսը շուկայում բարձր վարձատրվող աշխատանք է գտնում: Ռիոյից մինչև Հելսինկի և Սեուլ, այժմ ամբողջ աշխարհում կա ավելի քան 44 համալսարան: 2020 թվականին այս քաղաքների շարքում իր տեղը գտավ 42 Երևանը՝ Հայաստանի ՏՏ ոլորտը բարձր որակավորում ունեցող մասնագետներով ապահովելու առաքելությամբ։ Իր հեղափոխական ուսումնական ծրագրի շնորհիվ Երևանի 42-ն իր ուսանողներին եզակի հնարավորություն է տալիս զրոյից դառնալ ծրագրավորման գուրուներ:
42 Երևանը ԹՈՒՄՈ Լաբորատորիաների նախագծերից մեկն է, որը ներկայացնում է ԵՄ ԹՈՒՄՈ ճարտարագիտության և կիրառական գիտության կոնվերգենցիայի կենտրոնի կրթական ուղղությունը։ Համալիրը լինելու է գերժամանակակից STEM կենտրոն (գիտություն, տեխնոլոգիա, ճարտարագիտություն, և մաթեմատիկա) Երևանում։ Որպես կրթության, հետազոտությունների և նորաստեղծ ձեռնարկությունների կենտրոն՝ նրա նպատակն է կապ հաստատել այս ոլորտում տեղական և միջազգային ներկայացուցիչների միջև, նվազեցնել բարձրագույն կրթության և բիզնեսի միջև առկա բացը։ Շենքը՝ 25.000 ք.մ. կտեղակայվի ԹՈՒՄՈ ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի հարևանությամբ՝ 1,5 հա տարածքում։
Վերջերս 42-ի գլոբալ ցանցը ներառվել է WURI-ի լավագույն 100 նորարարական համալսարանների ցանկում՝ MIT-ի, Սթենֆորդի և UC Berkeley-ի հետ մեկտեղ: 42-ը զբաղեցնում է 10-րդ տեղը ցուցակում, իսկ WURI Top 50-ում՝ 1-ինը՝ «Էթիկական արժեք» անվանակարգում: Այս ցանկի համալսարանները դասակարգված են՝ հիմնվելով նորարարության, իրագործելիության և ազդեցության վրա:
Վերջին 10 տարիների ընթացքում Հայաստանում ՏՏ ոլորտը աննախադեպ աճ է գրանցել՝ գրանցելով տարեկան միջինը 23% աճ։ Վերջին երկու տարիների ընթացքում Հայաստանում ավելի քան 20 սկսնակ ընկերություններ միասին ստացել են 700 միլիոն դոլարի ներդրում։ Հայկական սկսնակ ընկերությունները ազատված են բիզնեսի հարկերից, իսկ աշխատողների եկամտահարկը կազմում է 10%: 2021 թվականի տվյալներով Հայաստանում գործող ՏՏ ընկերությունների ընդհանուր շրջանառությունը գերազանցել է 1 միլիարդ դոլարը։ 2021 թվականի դրությամբ արդյունաբերությունում աշխատում է 29000 մասնագետ։

School 42 was founded in 2013 in France. The educational program is based on the «peer-to-peer» pedagogical method, thanks to which students solve real tasks, implement practical projects, and manage their educational path independently. With this method, more than 95 percent of graduates find high-paying jobs on the market. From Rio to Helsinki and Seoul, there are now more than 44 campuses around the world. In 2020, 42 Yerevan found its place among these cities with the mission of providing Armenia’s IT sector with highly qualified specialists. Thanks to its revolutionary curriculum, 42 Yerevan gives its students a unique opportunity to become programming gurus from scratch.
42 Yerevan is one of the projects of TUMO Labs, which represents the educational direction of the EU TUMO Convergence Center for Engineering and Applied Science.. The complex will be  a state-of-the-art STEM center (science, technology, engineering, and mathematics) in Yerevan. As a center of education, research and start-ups, its goal is to establish a connection between local and international representatives in this field, to reduce the gap between higher education and business. The building, with an area of 25,000 sq.m. will be located next to TUMO Center for Creative Technologies on an area of 1.5 hectares.
Recently, 42’s global network has been included in the list of the WURI Top 100 Innovative Universities alongside MIT, Stanford, and UC Berkeley. 42 is ranked 10th in the list and 1st in the WURI Top 50 for the category of Ethical Value. Universities on this list are ranked based on innovativeness, implement ability, and impact.