42 դպրոցը հիմնադրվել է 2013 թվականին Ֆրանսիայում։ Կրթական ծրագիրը հիմնված է «հասակակից» մանկավարժական մեթոդի վրա, որի շնորհիվ ուսանողները լուծում են իրական առաջադրանքներ, իրականացնում գործնական նախագծեր և ինքնուրույն կառավարում իրենց ուսումնական ուղին: Այս մեթոդով շրջանավարտների ավելի քան 95 տոկոսը շուկայում բարձր վարձատրվող աշխատանք է գտնում: Ռիոյից մինչև Հելսինկի և Սեուլ, այժմ ամբողջ աշխարհում կա ավելի քան 44 համալսարան: 2020 թվականին այս քաղաքների շարքում իր տեղը գտավ 42 Երևանը՝ Հայաստանի ՏՏ ոլորտը բարձր որակավորում ունեցող մասնագետներով ապահովելու առաքելությամբ։ Իր հեղափոխական ուսումնական ծրագրի շնորհիվ Երևանի 42-ն իր ուսանողներին եզակի հնարավորություն է տալիս զրոյից դառնալ ծրագրավորման գուրուներ:
42 Երևանը ԹՈՒՄՈ Լաբորատորիաների նախագծերից մեկն է, որը ներկայացնում է ԵՄ ԹՈՒՄՈ ճարտարագիտության և կիրառական գիտության կոնվերգենցիայի կենտրոնի կրթական ուղղությունը։ Համալիրը լինելու է գերժամանակակից STEM կենտրոն (գիտություն, տեխնոլոգիա, ճարտարագիտություն, և մաթեմատիկա) Երևանում։ Որպես կրթության, հետազոտությունների և նորաստեղծ ձեռնարկությունների կենտրոն՝ նրա նպատակն է կապ հաստատել այս ոլորտում տեղական և միջազգային ներկայացուցիչների միջև, նվազեցնել բարձրագույն կրթության և բիզնեսի միջև առկա բացը։ Շենքը՝ 25.000 ք.մ. կտեղակայվի ԹՈՒՄՈ ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի հարևանությամբ՝ 1,5 հա տարածքում։
Վերջերս 42-ի գլոբալ ցանցը ներառվել է WURI-ի լավագույն 100 նորարարական համալսարանների ցանկում՝ MIT-ի, Սթենֆորդի և UC Berkeley-ի հետ մեկտեղ: 42-ը զբաղեցնում է 10-րդ տեղը ցուցակում, իսկ WURI Top 50-ում՝ 1-ինը՝ «Էթիկական արժեք» անվանակարգում: Այս ցանկի համալսարանները դասակարգված են՝ հիմնվելով նորարարության, իրագործելիության և ազդեցության վրա:
Վերջին 10 տարիների ընթացքում Հայաստանում ՏՏ ոլորտը աննախադեպ աճ է գրանցել՝ գրանցելով տարեկան միջինը 23% աճ։ Վերջին երկու տարիների ընթացքում Հայաստանում ավելի քան 20 սկսնակ ընկերություններ միասին ստացել են 700 միլիոն դոլարի ներդրում։ Հայկական սկսնակ ընկերությունները ազատված են բիզնեսի հարկերից, իսկ աշխատողների եկամտահարկը կազմում է 10%: 2021 թվականի տվյալներով Հայաստանում գործող ՏՏ ընկերությունների ընդհանուր շրջանառությունը գերազանցել է 1 միլիարդ դոլարը։ 2021 թվականի դրությամբ արդյունաբերությունում աշխատում է 29000 մասնագետ։

Школа 42 была основана в 2013 году во Франции. В основе образовательной программы лежит педагогический метод «равный-равному», благодаря которому студенты решают реальные задачи, реализуют практические проекты, самостоятельно управляют своим образовательным путем. С помощью этого метода более 95 процентов выпускников находят на рынке высокооплачиваемую работу. От Рио до Хельсинки и Сеула сейчас насчитывается более 44 кампусов по всему миру. В 2020 году 42 Еревана нашли свое место среди этих городов с миссией обеспечения ИТ-сектора Армении высококвалифицированными специалистами. Благодаря своей революционной учебной программе 42 Ереван дает своим ученикам уникальную возможность стать гуру программирования с нуля.
42 Ереван — один из проектов TUMO Labs, который представляет образовательное направление Центра конвергенции инженерных и прикладных наук ЕС TUMO. Комплекс будет представлять собой ультрасовременный центр STEM (наука, технологии, инженерия, и математика) в Ереване. Как центр образования, исследований и стартапов, его целью является установление связи между местными и международными представителями в этой сфере, сокращение разрыва между высшим образованием и бизнесом. Здание площадью 25 000 кв.м. разместится рядом с Центром креативных технологий «ТУМО» на площади 1,5 га.
Недавно глобальная сеть 42 была включена в список 100 лучших инновационных университетов WURI наряду с Массачусетским технологическим институтом, Стэнфордом и Калифорнийским университетом в Беркли. 42 занимает 10-е место в списке и 1-е место в рейтинге WURI Top 50 в категории «Этическая ценность». Университеты в этом списке ранжируются на основе инновационности, реализуемости и влияния.
За последние 10 лет ИТ-сектор в Армении показал беспрецедентный рост, зафиксировав среднегодовой рост на 23%. За последние два года более 20 стартап-компаний в Армении вместе получили 700 миллионов долларов инвестиций. Армянские стартапы освобождены от налогов на бизнес, а подоходный налог для сотрудников составляет 10%. По данным на 2021 год, общий оборот действующих в Армении ИТ-компаний превысил 1 млрд долларов. По состоянию на 2021 год в отрасли работает 29 000 специалистов.