«Investico»-ն «Մարիոթ Ինթերնեշնլ» հյուրանոցային ցանցը ներկայացնող Synergy Comfort Hotels-ի հետ և ՀՀ կառավարության աջակցությամբ հայտարարեց ծրագրի մեկնարկի մասին, որն իր հայեցակարգով կլինի առաջինը Հայաստանում։ Սա Villagio ակումբային բնակելի տարածքի կառուցման նախագիծ է, որը կդառնա հայկական ինովացիոն հովտի՝ Smart Valley Armenia-ի սիրտը: Հովիտը կտեղակայվի Երևանի և Մայր Աթոռ Էջմիածնի միջև։ Smart Valley Armenia նախագծի հիմնադիր Մեցո Իգիթյանը և ՀՀ Արմավիրի մարզպետ Էդվարդ Հովհաննիսյանը ստորագրել են ռազմավարական գործընկերության հուշագիր՝ Հայկական ինովացիոն հովիտ նախագծի իրականացման համար։ Իսկ Investico-ի կառավարիչ գործընկեր Վյաչեսլավ Կազարյանը պայմանագիր է ստորագրել Synergy Comfort Hotels-ի հետ, որը ներկայացնում է Marriott International հյուրանոցային ցանցը, մեկնարկելու Villagio նախագիծը, որը կլինի հովտի չորս բնակելի թաղամասերից առաջինը:
Ըստ Մեցո Իգիթյանի՝ Smart Valley Armenia-ն ստեղծվում է որպես համաշխարհային կարգի ինովացիոն հովիտ, որը համախմբում է ներդրողներին, նախագծերին և փորձագետներին պրոֆեսիոնալ համայնքի մեկ էկոհամակարգում՝ ստեղծելու և զարգացնելու առաջադեմ տեխնոլոգիաներ, ինչպես նաև հարմարավետ աշխատանքային և ապրելու պայմաններ՝ համապատասխան: միջազգային ամենաբարձր չափանիշներին համապատասխան: «Տարիների ընթացքում տարբեր երկրների փորձագետների և մասնագետների թիմը ուսումնասիրել է լավագույն գլոբալ փորձը՝ Հայաստանում Կալիֆորնիայի Սիլիկոնային հովտի անալոգը ստեղծելու համար: Ուսումնասիրելով համաշխարհային փորձը և հավաքելով բոլոր համարձակ մտքերը, մենք հայտնեցինք գաղափարներ. ստեղծելով ստեղծագործական տարածքներ, մշակեց քաղաքաշինական չափանիշները և ընտրեց գրավիչ տեսարաններով վայր Երևանի և Մայր Աթոռ Էջմիածնի միջև։
Կարևոր է, որ քաղաքային տարածքը դասավորվի հնարավորինս էրգոնոմիկ և ներդաշնակ։ Ուստի ընտրվել է զարգացման սկզբունքը, ըստ որի կառուցվում են ցածրահարկ շենքեր՝ տեղաբաշխման ողջամիտ խտությամբ։ Բոլոր անհրաժեշտ շենքերը (բնակարան, ենթակառուցվածք, գրասենյակային և կրթական տարածքներ, բժշկական կենտրոններ, հանգստի և ժամանցի օբյեկտներ) պետք է լինեն քայլելու հեռավորության վրա: Իրականում սա այլ մակարդակ է և կյանքի այլ որակ, ավելի ճիշտ՝ այլ ապրելակերպ»,- իր խոսքում նշեց Մեցո Իգիթյանը։ Առաջին փուլում կիրականացվի Villagio ակումբի բնակելի թաղամասի կառուցումը, որը Smart Valley Armenia-ում նախատեսված չորսից առաջինն է։
Investico-ի կառավարիչ գործընկեր Վյաչեսլավ Ղազարյան.
«Villagio-ն սկզբունքորեն նոր մակարդակի քառորդն է նրանց համար, ովքեր իսկապես գնահատում են որակը, զուսպ շքեղությունը, էկոլոգիան և բնության հետ միասնությունը: Բնակելի համալիրների կառուցումը նոր պահանջներ կստեղծի սպառողների համար: Սա իր հերթին կհանգեցնի համալիրների կառուցմանը: միջազգային չափանիշներին համապատասխան եւ մեր երկիր կգրավի զբոսաշրջիկների, ներդրողների, ինչպես նաեւ այցելուների, ովքեր կկարողանան ապրել ու աշխատել ավելի հարմարավետ միջավայրում»։ Villagio թաղամասը բաղկացած է միջազգային հյուրանոցային ցանցի 4-5* հյուրանոցային համալիրից՝ 150 սենյակներով, 105 բնակարաններով, 33 քաղաքային տներով և 14 վիլլաներով, ինչպես նաև մանկական զարգացման կենտրոնից, սուպերմարկետից, հացաբուլկեղենից, սրճարաններից, ռեստորաններից, համ. աշխատող, դեղատուն, ֆիթնես ակումբ, սպա կենտրոն, բացօթյա լողավազաններ, թենիսի կորտեր, սպորտային դաշտեր և ամառային ամֆիթատրոն։
"Մենք և Մարիոթը շատ հետաքրքրված էինք Villagio նախագծով, մենք որոշեցինք նպաստել դրան: Villagio-ն հատկապես հետաքրքիր է, քանի որ այն ներառում է ոչ միայն հյուրանոցային համալիր, այլև կոմերցիոն անշարժ գույքի այլ տեսակներ, ինչպիսիք են քաղաքային տները, բնակարանները, վիլլաները, որոնք հարմար են երկարատև մնալու համար: Սա կգրավի նրանց, ովքեր գնահատում են հարմարավետությունը և գնելով պրեմիում անշարժ գույք, նրանք նաև կստանան ծառայություններ միջազգային բրենդից",- Marriott International-ն հայտարարեց իր ելույթում:
Villagio ակումբային թաղամասի շինարարությունը նախատեսվում է ավարտել 2025 թվականին, իսկ Smart Valley Armenia ինովացիոն հովիտ նախագծի իրականացման ընդհանուր ժամկետը, որը ներառում է գրասենյակային համալիրներ, կլաստերներ, լաբորատորիաներ, Արվեստի տուն, Գիտության և տեխնոլոգիաների ազգային ինստիտուտը։

Компания Investico совместно с Synergy Comfort Hotels, представляющую гостиничную сеть Marriott International, и при поддержке правительства РА объявили о начале проекта, который по своей концепции станет первым в Армении. Это проект строительства клубного жилого квартала Villagio, который станет сердцем армянской инновационной долины Smart Valley Armenia. Долина будет расположена между Ереваном и Первопрестольным Эчмиадзином. Основатель проекта Smart Valley Armenia Мецо Игитян и губернатор Армавирской области Армении Эдвард Ованнисян подписали меморандум о стратегическом партнерстве для реализации проекта армянской инновационной долины.  А управляющий партнер компании Investico Вячеслав Казарян заключил соглашение с Synergy Comfort Hotels, представляющую гостиничную сеть Marriott International, о начале реализации проекта Villagio, который станет первым из четырех жилых кварталов долины.
По словам Мецо Игитяна, Smart Valley Armenia создается как инновационная долина мирового уровня, объединяющая инвесторов, проекты и экспертов в единой экосистеме профессионального сообщества для создания и развития передовых технологий, а также комфортных условий для работы и проживания по самым высоким мировым стандартам.  "На протяжении многих лет команда экспертов и специалистов из различных стран изучали лучшие мировые практики для создания в Армении аналога калифорнийской Кремниевой долины. Изучая мировой опыт и собрав все смелые мысли, мы придумали идеи создания креативных пространств, разработали стандарты урбанизации и выбрали место с привлекательными видами между Ереваном и Первопрестольным Эчмиадзином.
Важно, чтобы городское пространство было обустроено максимально эргономично и гармонично. Поэтому был выбран принцип застройки, по которому возводятся малоэтажные сооружения с разумной плотностью размещения. Все необходимые здания (жилье, инфраструктура, офисные и образовательные пространства, медицинские центры, объекты отдыха и развлечений) должны находится в шаговой доступности. По сути, это другой уровень и другое качество жизни, еще точнее, это другой образ жизни”, - отметил в своем выступлении Мецо Игитян. На первом этапе будет реализовано строительство клубного жилого квартала Villagio, который является первым из четырех запланированных к размещению в Smart Valley Armenia. Управляющий партнер Investico Вячеслав Казарян:  "Villagio - квартал принципиально нового уровня для тех, кто по-настоящему ценит качество, сдержанную роскошь, экологию и единение с природой. Строительства жилых комплексов создаст новые требования у потребителей. Это, в свою очередь, приведет к строительству комплексов в соответствии с международными стандартами и привлечет туристов, инвесторов, а также гостей нашей страны, которые смогут жить и работать в более удобной среде".
Квартал Villagio состоит из гостиничного комплекса категории 4-5* международной отельной сети на 150 номеров, 105 апартаментов, 33 таунхаусов и 14 вилл, а также, детского развивающего центра, супермаркета, пекарни, кафе, ресторанов, коворкинга, аптеки, фитнес-клуба, спа- центра, открытых бассейнов, теннисных кортов, спортивных площадок и летнего амфитеатра. "Нас и компанию Marriott очень заинтересовал проект Villagio, мы решили внести свою лепту в нем. Villagio интересен особенно тем, что включает в себя не только гостиничный комплекс, но и другие виды коммерческой недвижимости, такие как таунхаусы, апартаменты, виллы, которые подходят для длительного проживания. Это привлечет тех, кто ценит комфортабельность и приобретя недвижимость премиум класса они получат также сервис от международного бренда", – объявила в своем выступлении Карина Галустянц - генеральный директор компании Synergy Comfort Hotels, представляющая бренды международной компании по управлению гостиничными сетями и Marriott International.
Строительство клубного квартала Villagio планируется завершить в 2025 году, а общий срок реализации проекта инновационной долины Smart Valley Armenia, включающего офисные комплексы, кластеры, лаборатории, Дом искусств, Национальный институт науки и технологий, - в период до 2028 года.