«Գևմիկ» ՍՊԸ-ն 9 000 000 ԱՄՆ դոլար է ներդրել Գագարին գյուղում 4 հա հողատարածքում նոր սերնդի ջերմոցային տնտեսություն կառուցելու համար։ Ջերմոցի շինարարությունը մեկնարկել է 2021 թվականի օգոստոսին։ Այն ստեղծվել է ՀՀ կառավարության կողմից իրականացվող «Պետական ​​աջակցություն փոքր և միջին ջերմոցային տնտեսությունների իրականացմանը» ծրագրի շրջանակներում, որտեղ պետական ​​աջակցությունը վարկերի սուբսիդավորման տեսքով կազմում է. մինչեւ 800 մլն դրամ։
Տարբերակ 1. 300-600քմ մակերեսով թունելային ջերմոց՝ մեկ կամ երկշերտ պոլիէթիլենային թաղանթով և հարստացված գրունտով, որի կառուցման և տեխնոլոգիական աջակցության արժեքը գնահատվում է 11850 դրամ մեկ քառակուսի մետրի համար։ Ծախսերի փոխհատուցումը տրամադրվում է 4000 դրամ մեկ քառակուսի մետրի համար, իսկ զինվորական ծառայության կամ մարտական ​​գործողությունների հետևանքով հաշմանդամ դարձած քաղաքացիների համար սահմանամերձ բնակավայրերում գործող տնտեսվարող սուբյեկտները սոցիալական աջակցություն են ստանում սույն որոշմամբ: ՀՀ կառավարության 2014 թվականի դեկտեմբերի 18-ի 1444-Ն որոշմամբ գյուղատնտեսական կոոպերատիվներին, երիտասարդներին (18-35 տարեկան) 6000 դրամ մեկ քառակուսի մետրի համար գյուղատնտեսության, բարձրագույն և միջին մասնագիտական ​​ուսումնական հաստատությունների, գյուղատնտեսական գիտահետազոտական ​​և արտադրական կազմակերպությունների համար.
Տարբերակ 2. Ջերմոցային տարածք 800-3000 քմ մակերեսով մեկ կամ բազմապատիկ պոլիէթիլենային թաղանթով և հարստացված գրունտային զանգվածով, որի շինարարության և տեխնոլոգիական աջակցության արժեքը գնահատվում է 24550 դրամ մեկ քառակուսի մետրի համար: Մեկ քառակուսի մետրի համար նախատեսված է 8000 դրամ փոխհատուցում, մինչդեռ 1 տարբերակով արտոնություններ ունեցողների համար փոխհատուցումը կազմում է 12000 դրամ մեկ քառակուսի մետրի համար:
Տարբերակ 3. Ջերմոցային տարածք 800-3000 քմ մեկ կամ մի քանի պոլիէթիլենային թաղանթով հիդրոպոնիկ աճեցման մեթոդով, որի շինարարության և տեխնոլոգիական աջակցության արժեքը գնահատվում է 30000 դրամ մեկ քառակուսի մետրի համար: Ծախսերի փոխհատուցումը տրամադրվում է 1 քմ-ի համար 10000 դրամ, իսկ 1 տարբերակով արտոնություններ ունեցողների համար փոխհատուցումը կազմում է 15000 դրամ մեկ քառակուսի մետրի համար:

ООО «Гевмик» инвестировало $9 000 000 в строительство тепличного хозяйства нового поколения на участке площадью 4 га в поселке Гагарин․ Строительство теплицы было начато в августе 2021 года. Она была создана в рамках реализуемой правительством РА программы «Государственная поддержка реализации малого и среднего тепличного хозяйства», где государственная поддержка в виде кредитных субсидий составляет до 800 млн драмов.
Возможны три варианта строительства теплиц и их технологического обеспечения:
Вариант 1: Туннельная теплица площадью 300-600кв.м с однослойной или двухслойной полиэтиленовой пленкой и обогащенным грунтом, стоимость строительства и технологического сопровождения которой оценивается в 11850драмов за квадратный метр. Компенсация расходов предусмотрена в размере 4000 драм за квадратный метр, а гражданам, ставшим инвалидами в результате прохождения военной службы или боевых действий в период прохождения воинской службы, хозяйствующим субъектам, осуществляющим деятельность в приграничных населенных пунктах, Постановлением Правительство РА 1444-Н от 18 декабря 2014 г. сельскохозяйственным кооперативам, молодежи (18-35 лет) 6000драмов за квадратный метр для хозяйственной деятельности в сельском хозяйстве, высших и средних профессиональных учебных заведениях и сельскохозяйственных научно-производственных организациях
Вариант 2: Теплица площадью 800-3000 кв.м с однорулонной или многорулонной полиэтиленовой пленкой и обогащенным грунтом, стоимость строительства и технологического обеспечения которой оценивается в 24 550драмов за квадратный метр. Предусмотрена компенсация в размере 8 000 драмов за квадратный метр, в то время как для тех, кто имеет льготы по варианту 1, компенсация составляет 12 000 драмов за квадратный метр.
Вариант 3: Теплица площадью 800-3000 кв.м с одной или несколькими полиэтиленовыми пленками методом гидропонного выращивания, стоимость строительства и технологического обеспечения которой оценивается в 30 000драмов за квадратный метр. Компенсация затрат предоставляется в размере 10 000 драмов за квадратный метр, а для тех, кто имеет льготы по Варианту 1, компенсация составляет 15 000 драмов за квадратный метр.