2005թ.-ին հիմնադրված «ԱրտԷներջիսերվիս» ընկերության  սկզբնական գործունեությունը հանդիսանում էր էլեկտրոմոնտաժային աշխատանքների իրականացումն, այնուհետև կազմակերպությունը ընդլայնեց իր գործունեության ոլորտը շինարարական, արտադրական և էներգետիկայի բնագավառներում, որտեղ արդեն իսկ իրականացրել է ավելի քան 120 տարբեր նախագծեր  տեղական շուկայում։ Ընկերության վերջին հաջող նախագծերից է Սյունիքի մարզի Եղվարդ բնակավայրում բալի ինտենսիվ այգու հիմնումը՝ 5,5հա տարածքի վրա։
Հայաստանն ունի այգիների աջակցության ինտենսիվ ծրագիր։ Կան հետևյալ տարբերակները՝
1) 0,5 - 200 հա տարածքում այգի հիմնելու համար վարկերի տոկոսադրույքների սուբսիդավորում
2) 0,5-100 հա արդիական ոռոգման համակարգերի կառուցման և/կամ ավազանների կառուցման և/կամ 0,5-100 հա մակերեսով հակահամաճարակային ցանցերի ներդրման համար վարկերի տոկոսադրույքների սուբսիդավորում
3) Սուբսիդավորում 1,0-30 հա ծնեբեկի, ռուկոլայի, բրյուսելյան և պեկինյան կաղամբի, կոլրաբիի, կաղամբի, դդմիկի (դեղին կամ մուգ կանաչ) և դդմի, ինչպես նաև քաղցր եգիպտացորենի համար տրվող վարկերի տոկոսադրույքների սուբսիդավորումը։.
4) Ծախսերի մասնակի փոխհատուցում 0,5 (յուրաքանչյուր տեսակի պտղի համար) - 10 հա այգու հիմքի համար և 0,5-10 հեկտար ոռոգման ժամանակակից համակարգի ներդրման համար (այգու հիմքի դեպքում՝ առանց ծախսերը հաշվի առնելու. խնամքի առաջին տարվա համար):

Основанная в 2005 году компания «АртЭнергосервис» первоначальной деятельностью было выполнение электромонтажных работ, затем организация расширила сферу своей деятельности в сферах строительства, производства и энергетики, где уже реализовала более 120 различных проектов на местном рынке. . Одним из последних успешных проектов компании является создание интенсивного вишневого сада в поселке Егвард Сюникской области, на площади 5,5 га.
В Армении действует интенсивная программа поддержки садов. Есть следующие варианты:
1) Субсидирование процентных ставок по кредитам на создание сада на площади от 0,5 до 200 га.
2) субсидирование процентной ставки по кредитам на строительство современных оросительных систем площадью 0,5-100 га и/или строительство бассейнов и/или внедрение против градиентных сетей площадью 0,5-100 га;
3) Субсидирование процентной ставки по кредитам, предоставляемым на выращивание 1,0-30 га спаржи, лука-порея, рукколы, брюссельской и пекинской капусты, кольраби, брюссельской капусты, кабачков (желтых или темно-зеленых), патиссонов, а также сладкой кукурузы.
4) Частичное возмещение затрат в размере 0,5 (на каждый вид плодов) - 10 га для основания сада и 0,5-10 га для реализации современной системы орошения (в случае основания сада без учета расходы на первый год ухода).