Հայաստանում կայացել է 6100 կՎտ դրվածքային հզորությամբ «Բարև Արև-1» արևային ֆոտովոլտայիկ կայանի բացման արարողությանը։ Կայանը հագեցած է արևին հետևող համակարգով, պտտվող համակարգերը զինված են արհեստական բանականությամբ: Ավանդական կամ ֆիքսված կոնստրուկցիաների հետ համեմատ՝ ներդրված կայանը արտադրում է 30-40% ավել էլեկտրաէներգիա։ «Բարի Արև-1» կայանից 3 կմ հեռավորության վրա հիմնվել է գրեթե նույն հզորությամբ «Բարի Արև-2» կայանը։
Բացի այդ, «Optimum Energy» ընկերությունը (որին պատկանում է «Բարի Արև-1» ՍՊԸ-ն) նախագծել և պատրաստել է առաջին միրգ-բանջարեղենի շարժական չորանոցը։ Գերխնայող, կանաչ տեխնոլոգիաների կիրառմամբ նորարարական չորանոցը բացառիկ է նաև միջազգային շուկայում։ Չորանոցը փորձարկել է չրարտադրության առաջատարներից «Արեգի» ընկերությունը։ Այն 30-60%-ով ավելի էներգախնայող է գոյություն ունեցող տարբերակներից։ Իրենից ներկայացնում է ծովային կոնտեյներ, որի վրա տեղակայված են վերականգնվող էներգիայի և էներգախնայողական տարբեր տեխնոլոգիաներ։ Մեկ չորանոցը կարող է արտադրել տարեկան 50-ից 100 տոննա չիր։
Արևային էներգիայով աշխատող չորանոցն ունի 3 կարևոր առանձնահատկություն՝
ա) Հայաստանում նորարարական տեխնոլոգիաների զարգացում,
բ) Հայկական արտադրանքի խրախուսում,
գ) Կանաչ տեխնոլոգիաների օգտագործում արտադրության մեջ:
Հայաստանն ունի արևային էներգիայի մեծ ներուժ (1մ2 հորիզոնական մակերևույթի վրա արևային էներգիայի հոսքի միջին տարեկան արժեքը կազմում է 1720 կվտժ/մ2, իսկ հանրապետության տարածքի մեկ քառորդն օժտված է տարեկան 1850 կՎտԺ/մ2 ինտենսիվությամբ արևային էներգիայի պաշարներով): ՀՀ Կառավարությունը երաշխավորում է գնել վերականգնվող աղբյուրներից գեներացված էլեկտրաէներգիա ամբողջական պաշարը առաջիկա 20 տարիների ընթացքում: Հայաստանում այսօր իրականացվում են զուգահեռ մի քանի մեծ արևային կայանների կառուցում` ընդհանուր միասնական 400 ՄգՎ հզորությամբ:

В Армении состоялась церемония открытия солнечной фотоэлектрической станции «Barev Arev-1» с мощностью 6100 кВт. Станция оснащена системой слежения за солнцем, а вращающиеся системы работают на основе искусственного интеллекта․ По сравнению с традиционными или стационарными конструкциями, встроенная станция производит на 30-40% больше электроэнергии. На расстоянии 3 км от станции «BarevArev-1» была установлена станция почти такой же мощности «BarevArev-2».
Кроме того, Optimum Energy (которой принадлежит ООО «BarevArev-1») спроектировала и построила первую переносную сушилку для фруктов и овощей. Инновационная сушилка, использующая сверхэффективные экологически чистые технологии, также не имеет аналогов на международном рынке. Сушилка протестирована компанией Aregi, одним из лидеров по производству сухофруктов. Она сберегает от 30 до 60% больше энергии, чем существующие варианты. Сушилка представляет собой морской контейнер, на котором установлены различные возобновляемые источники энергии и энергосберегающие технологии. Одна сушилка может производить от 50 до 100 тонн сухофруктов в год.
Данная солнечная сушилка имеет 3 важные особенности:
а) Развитие инновационных технологий в Армении
б) Продвижение армянских товаров;
в) Использование зеленых технологий в производстве.
Армения обладает большим потенциалом солнечной энергетики (среднегодовая величина потока солнечной энергии на 1кв.м поверхности составляет 1720 кВтч/кв.м, а четверть страны имеет годовой запас солнечной энергии 1850 кВтч/кв.м). Правительство Республики Армения гарантирует закупку полного объема электроэнергии, произведенной из возобновляемых источников, в течение следующих 20 лет. Сегодня в Армении строятся несколько крупных солнечных электростанций общей мощностью 400 МВт.