The Economist մեդիաընկերության վերլուծական կենտրոնը (Economist Intelligence Unit) հրապարակել է 2021 թվականի ժողովրդավարության ցուցիչը (Democracy Index 2021), որով մոլորակի պետությունները դասվում են չորս խմբերի՝ լիակատար ժողովրդավարություն, թերի ժողովրդավարություն, հիբրիդային իշխանակարգ և ավտորիտար ռեժիմ: Զեկույցը կազմելիս, փորձագետները հաշվի են առնում հինգ հիմնարար գործոններ՝ ընտրական գործընթացներ և բազմակարծություն, կառավարության արդյունավետություն, քաղաքական ներգրավվածություն, քաղաքական մշակույթ և քաղաքացիական ազատություններ:
Հայաստանը համարվում է հիբրիդային իշխանակարգով երկիր: Ընտրական գործընթացների և բազմակարծության գնահատականը՝ 7․50, կառավարության գործունեության արդյունավետությունը՝ 5.71, քաղաքական ներգրավվածությունը՝ 6.11, քաղաքական մշակույթը՝ 3.13 և քաղաքացիական ազատությունները՝ 5:
Այսպիսով, տարածաշրջանի պետությունները հետևյալ դասակարգումը ունեն
89․ Հայաստան՝ հիբրիդային, 5.49 միավոր; 91․ Վրաստան՝ հիբրիդային, 5․12 միավոր; 103․ Թուրքիա՝ հիբրիդային, 4․35 միավոր; 124․ Ռուսաստան՝ ավտորիտար, 3․24 միավոր; 141․ Ադրբեջան՝ ավտորիտար, 2․68 միավոր; 154․ Իրան՝ ավտորիտար, 1․94 միավոր։

Аналитический центр медиакомпании The Economist - Economist Intelligence Unit - опубликовал Индекс демократии 2021 года, который делит все страны планеты на четыре группы: полная демократия, несовершенная демократия, гибридное правление и авторитарное правление. При составлении отчета эксперты учитывают пять основных факторов: избирательные процессы и плюрализм, эффективность правительства, политическая активность, политическая культура и гражданские свободы.
Армения считается страной с гибридным правлением: избирательные процессы и плюрализма в Армении оцениваются на 7.5, эффективность управления - на 5.71, политическая активность – на 6.11, политическая культура - на 3.13, а гражданская свобода – на 5.
Таким образом, страны региона имеют следующую классификацию правления:
89․ Армения – гибридное, 5.49 баллов; 91․ Грузия - гибрид, 5.12 баллов; 103․ Турция - гибрид, 4․35 баллов; 124․ Россия - авторитарная, 3․24 баллов; 141․ Азербайджан - авторитарный, 2․68 баллов; 154․ Иран - авторитарный, 1․94 баллов.